Image for DW-28-13-F-S-730 is not available
DW-28-13-F-S-730
DigiKey Part Number
612-DW-28-13-F-S-730-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-28-13-F-S-730
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.390" (9.906mm)
Length - Stack Height
0.730" (18.542mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
28
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.230" (31.242mm)