Image for DW-28-12-F-Q-795 is not available
DW-28-12-F-Q-795
DigiKey Part Number
612-DW-28-12-F-Q-795-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-28-12-F-Q-795
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.125" (3.175mm)
Length - Stack Height
0.795" (20.193mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
56
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.200" (5.08mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)