Image for DW-28-11-T-D-475 is not available
DW-28-11-T-D-475
DigiKey Part Number
612-DW-28-11-T-D-475-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-28-11-T-D-475
Description
CONN HDR 56POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-28-11-T-D-475 Models
Category
Length - Overall Pin
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating)
0.345" (8.763mm)
Series
Length - Stack Height
0.475" (12.065mm)
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
56
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)