Image for DW-28-10-F-S-350 is not available
DW-28-10-F-S-350
DigiKey Part Number
612-DW-28-10-F-S-350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-28-10-F-S-350
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.370" (9.400mm)
Length - Stack Height
0.350" (8.890mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
28
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.830" (21.082mm)