Image for DW-28-07-T-S-236 is not available
DW-28-07-T-S-236
DigiKey Part Number
612-DW-28-07-T-S-236-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-28-07-T-S-236
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.084" (2.134mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.236" (5.994mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
28
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
Color
Black
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.430" (10.922mm)