Image for DW-27-20-F-S-615 is not available
DW-27-20-F-S-615
DigiKey Part Number
612-DW-27-20-F-S-615-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-27-20-F-S-615
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.405" (10.287mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.615" (15.621mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
27
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
1.130" (28.702mm)