Image for DW-24-08-F-S-408 is not available
DW-24-08-F-S-408
DigiKey Part Number
612-DW-24-08-F-S-408-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-24-08-F-S-408
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.012" (0.305mm)
Length - Stack Height
0.408" (10.363mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
24
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.530" (13.462mm)