Image for DW-20-13-L-D-896 is not available
DW-20-13-L-D-896
DigiKey Part Number
612-DW-20-13-L-D-896-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-20-13-L-D-896
Description
DW-20-13-L-D-896
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.224" (5.690mm)
Length - Stack Height
0.896" (22.758mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
40
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.230" (31.242mm)