Image for DW-20-12-T-S-375 is not available
DW-20-12-T-S-375
DigiKey Part Number
612-DW-20-12-T-S-375-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-20-12-T-S-375
Description
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-20-12-T-S-375 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.545" (13.843mm)
Length - Stack Height
0.375" (9.525mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
20
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)