Image for DW-20-12-S-S-640 is not available
DW-20-12-S-S-640
DigiKey Part Number
612-DW-20-12-S-S-640-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-20-12-S-S-640
Description
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-20-12-S-S-640 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.280" (7.112mm)
Length - Stack Height
0.640" (16.256mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
20
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)