Image for DW-20-11-L-D-467 is not available
DW-20-11-L-D-467
DigiKey Part Number
612-DW-20-11-L-D-467-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-20-11-L-D-467
Description
CONN BRD STACK .100" 40POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-20-11-L-D-467 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.353" (8.966mm)
Length - Stack Height
0.467" (11.862mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
40
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.930" (23.622mm)