Image for DW-20-09-L-D-419 is not available
DW-20-09-L-D-419
DigiKey Part Number
612-DW-20-09-L-D-419-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-20-09-L-D-419
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.201" (5.105mm)
Length - Stack Height
0.419" (10.643mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
40
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.730" (18.542mm)