Image for DW-20-08-S-D-230 is not available
DW-20-08-S-D-230
DigiKey Part Number
612-DW-20-08-S-D-230-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-20-08-S-D-230
Description
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-20-08-S-D-230 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.190" (4.826mm)
Length - Stack Height
0.230" (5.842mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
40
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.530" (13.462mm)