Image for DW-20-08-L-S-364 is not available
DW-20-08-L-S-364
DigiKey Part Number
612-DW-20-08-L-S-364-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-20-08-L-S-364
Description
DW-20-08-L-S-364
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.056" (1.422mm)
Length - Stack Height
0.364" (9.246mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
20
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.530" (13.462mm)