Image for DW-20-07-T-D-231 is not available
DW-20-07-T-D-231
DigiKey Part Number
612-DW-20-07-T-D-231-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-20-07-T-D-231
Detailed Description
40 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Category
Length - Overall Pin
0.430" (10.922mm)
Length - Post (Mating)
0.089" (2.261mm)
Series
Length - Stack Height
0.231" (5.867mm)
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
40
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)