Image for DW-19-07-S-S-237 is not available
DW-19-07-S-S-237
DigiKey Part Number
612-DW-19-07-S-S-237-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-19-07-S-S-237
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.083" (2.100mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.237" (6.020mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
19
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
0.430" (10.922mm)