Image for DW-18-19-S-D-985 is not available
DW-18-19-S-D-985
DigiKey Part Number
612-DW-18-19-S-D-985-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-18-19-S-D-985
Description
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
36 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-18-19-S-D-985 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.235" (5.969mm)
Length - Stack Height
0.985" (25.019mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
36
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.330" (33.782mm)