Image for DW-18-12-L-S-700 is not available
DW-18-12-L-S-700
DigiKey Part Number
612-DW-18-12-L-S-700-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-18-12-L-S-700
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
DW-18-12-L-S-700 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.220" (5.588mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.700" (17.780mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
18
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)