Image for DW-18-08-L-D-420 is not available
DW-18-08-L-D-420
DigiKey Part Number
612-DW-18-08-L-D-420-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-18-08-L-D-420
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
36 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Overall Pin
0.530" (13.462mm)
Length - Stack Height
0.420" (10.668mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
36
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)