Image for DW-18-08-F-S-300 is not available
DW-18-08-F-S-300
DigiKey Part Number
612-DW-18-08-F-S-300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-18-08-F-S-300
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-18-08-F-S-300 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.120" (3.048mm)
Length - Stack Height
0.300" (7.620mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
18
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.530" (13.462mm)