Image for DW-18-07-T-S-233 is not available
DW-18-07-T-S-233
DigiKey Part Number
612-DW-18-07-T-S-233-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-18-07-T-S-233
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
EDA/CAD Models
DW-18-07-T-S-233 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.087" (2.210mm)
Length - Stack Height
0.233" (5.918mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
18
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.430" (10.922mm)