Image for DW-18-07-L-S-247 is not available
DW-18-07-L-S-247
DigiKey Part Number
612-DW-18-07-L-S-247-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-18-07-L-S-247
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.073" (1.854mm)
Length - Stack Height
0.247" (6.274mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Termination
Solder
Number of Positions
18
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.430" (10.922mm)