Image for DW-17-14-L-S-890 is not available
DW-17-14-L-S-890
DigiKey Part Number
612-DW-17-14-L-S-890-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-17-14-L-S-890
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.430" (10.922mm)
Length - Stack Height
0.890" (22.606mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
17
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.430" (36.322mm)