Image for DW-17-13-F-S-835 is not available
DW-17-13-F-S-835
DigiKey Part Number
612-DW-17-13-F-S-835-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-17-13-F-S-835
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.285" (7.239mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.835" (21.200mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
17
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
1.230" (31.242mm)