Image for DW-16-20-L-S-335 is not available
DW-16-20-L-S-335
DigiKey Part Number
612-DW-16-20-L-S-335-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-16-20-L-S-335
Description
DW-16-20-L-S-335
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.685" (17.400mm)
Length - Stack Height
0.335" (8.509mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
16
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.130" (28.702mm)