Image for DW-16-20-F-S-675 is not available
DW-16-20-F-S-675
DigiKey Part Number
612-DW-16-20-F-S-675-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-16-20-F-S-675
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.345" (8.763mm)
Length - Stack Height
0.675" (17.145mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
16
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.130" (28.702mm)