Image for DW-16-19-L-S-1060 is not available
DW-16-19-L-S-1060
DigiKey Part Number
612-DW-16-19-L-S-1060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-16-19-L-S-1060
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.160" (4.064mm)
Length - Stack Height
1.060" (26.924mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
16
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.330" (33.782mm)