Image for DW-16-14-T-S-1007 is not available
DW-16-14-T-S-1007
DigiKey Part Number
612-DW-16-14-T-S-1007-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-16-14-T-S-1007
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.313" (7.950mm)
Length - Stack Height
1.007" (25.578mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
16
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.430" (36.322mm)