Image for DW-16-12-F-S-715 is not available
DW-16-12-F-S-715
DigiKey Part Number
DW-16-12-F-S-715-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-16-12-F-S-715
Description
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-16-12-F-S-715 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.205" (5.207mm)
Length - Stack Height
0.715" (18.161mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
16
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)