Image for DW-16-09-L-S-355 is not available
DW-16-09-L-S-355
DigiKey Part Number
612-DW-16-09-L-S-355-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-16-09-L-S-355
Description
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-16-09-L-S-355 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.265" (6.731mm)
Length - Stack Height
0.355" (9.017mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
16
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.730" (18.542mm)