Image for DW-16-09-L-S-340 is not available
DW-16-09-L-S-340
DigiKey Part Number
612-DW-16-09-L-S-340-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-16-09-L-S-340
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.280" (7.112mm)
Length - Stack Height
0.340" (8.636mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
16
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.730" (18.542mm)