Image for DW-16-08-T-S-283 is not available
DW-16-08-T-S-283
DigiKey Part Number
612-DW-16-08-T-S-283-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-16-08-T-S-283
Description
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-16-08-T-S-283 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.137" (3.480mm)
Length - Stack Height
0.283" (7.188mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
16
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.530" (13.462mm)