Image for DW-16-08-F-S-248 is not available
DW-16-08-F-S-248
DigiKey Part Number
612-DW-16-08-F-S-248-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-16-08-F-S-248
Detailed Description
16 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.172" (4.369mm)
Length - Stack Height
0.248" (6.300mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Termination
Solder
Number of Positions
16
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.530" (13.462mm)