Image for DW-16-07-T-S-239 is not available
DW-16-07-T-S-239
DigiKey Part Number
612-DW-16-07-T-S-239-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-16-07-T-S-239
Detailed Description
16 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.081" (2.057mm)
Length - Stack Height
0.239" (6.071mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Termination
Solder
Number of Positions
16
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.430" (10.922mm)