Image for DW-16-07-T-D-253 is not available
DW-16-07-T-D-253
DigiKey Part Number
612-DW-16-07-T-D-253-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-16-07-T-D-253
Detailed Description
32 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Category
Length - Overall Pin
0.430" (10.922mm)
Length - Post (Mating)
0.067" (1.702mm)
Series
Length - Stack Height
0.253" (6.426mm)
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
32
Termination
Solder
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)