Image for DW-15-08-G-S-255 is not available
DW-15-08-G-S-255
DigiKey Part Number
612-DW-15-08-G-S-255-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-15-08-G-S-255
Description
CONN HDR 15POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-15-08-G-S-255 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.165" (4.191mm)
Length - Stack Height
0.255" (6.477mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Termination
Solder
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin
0.530" (13.462mm)