Image for DW-14-20-T-D-700 is not available
DW-14-20-T-D-700
DigiKey Part Number
612-DW-14-20-T-D-700-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-14-20-T-D-700
Description
CONN HDR 28POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-14-20-T-D-700 Models
Category
Length - Overall Pin
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating)
0.320" (8.128mm)
Series
Length - Stack Height
0.700" (17.780mm)
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
28
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Number of Rows
2
Row Spacing
0.100" (2.54mm)