Image for DW-14-19-G-D-1015 is not available
DW-14-19-G-D-1015
DigiKey Part Number
612-DW-14-19-G-D-1015-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-14-19-G-D-1015
Description
CONN HDR 28POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-14-19-G-D-1015 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.205" (5.207mm)
Length - Stack Height
1.015" (25.781mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
28
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.330" (33.782mm)