Image for DW-14-14-L-S-985 is not available
DW-14-14-L-S-985
DigiKey Part Number
612-DW-14-14-L-S-985-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-14-14-L-S-985
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.335" (8.509mm)
Length - Stack Height
0.985" (25.019mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
14
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.430" (36.322mm)