Image for DW-14-14-F-S-935 is not available
DW-14-14-F-S-935
DigiKey Part Number
612-DW-14-14-F-S-935-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-14-14-F-S-935
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.385" (9.779mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.935" (23.749mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
14
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
1.430" (36.322mm)