Image for DW-14-12-L-S-630 is not available
DW-14-12-L-S-630
DigiKey Part Number
612-DW-14-12-L-S-630-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-14-12-L-S-630
Description
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-14-12-L-S-630 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.290" (7.366mm)
Length - Stack Height
0.630" (16.002mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
14
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)