Image for DW-14-10-F-D-510 is not available
DW-14-10-F-D-510
DigiKey Part Number
DW-14-10-F-D-510-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-14-10-F-D-510
Description
CONN HDR 28POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-14-10-F-D-510 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.210" (5.334mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.510" (12.954mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
28
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.830" (21.082mm)