Image for DW-14-09-L-D-295 is not available
DW-14-09-L-D-295
DigiKey Part Number
612-DW-14-09-L-D-295-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-14-09-L-D-295
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.325" (8.255mm)
Length - Stack Height
0.295" (7.493mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
28
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.730" (18.542mm)