Image for DW-14-08-L-S-330 is not available
DW-14-08-L-S-330
DigiKey Part Number
612-DW-14-08-L-S-330-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-14-08-L-S-330
Detailed Description
14 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
DW-14-08-L-S-330 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.090" (2.286mm)
Length - Stack Height
0.330" (8.382mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
14
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.530" (13.462mm)