Image for DW-13-20-G-D-554 is not available
DW-13-20-G-D-554
DigiKey Part Number
612-DW-13-20-G-D-554-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-13-20-G-D-554
Description
CONN HDR 26POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-13-20-G-D-554 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.466" (11.836mm)
Length - Stack Height
0.554" (14.072mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
26
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.130" (28.702mm)