Image for DW-12-19-F-S-860 is not available
DW-12-19-F-S-860
DigiKey Part Number
612-DW-12-19-F-S-860-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-12-19-F-S-860
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.360" (9.144mm)
Length - Stack Height
0.860" (21.844mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
12
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.330" (33.782mm)