Image for DW-12-14-T-D-760 is not available
DW-12-14-T-D-760
DigiKey Part Number
612-DW-12-14-T-D-760-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-12-14-T-D-760
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-12-14-T-D-760 Models
Category
Length - Overall Pin
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating)
0.560" (14.224mm)
Series
Length - Stack Height
0.760" (19.304mm)
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
24
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)