Image for DW-12-08-T-D-260 is not available
DW-12-08-T-D-260
DigiKey Part Number
612-DW-12-08-T-D-260-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-12-08-T-D-260
Description
CONN HDR 24POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-12-08-T-D-260 Models
Category
Length - Overall Pin
0.530" (13.462mm)
Length - Post (Mating)
0.160" (4.064mm)
Series
Length - Stack Height
0.260" (6.604mm)
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
24
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)