Image for DW-12-08-G-S-290 is not available
DW-12-08-G-S-290
DigiKey Part Number
612-DW-12-08-G-S-290-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-12-08-G-S-290
Description
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-12-08-G-S-290 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.130" (3.302mm)
Length - Stack Height
0.290" (7.366mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
12
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.530" (13.462mm)