Image for DW-11-20-F-Q-830 is not available
DW-11-20-F-Q-830
DigiKey Part Number
612-DW-11-20-F-Q-830-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-11-20-F-Q-830
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.190" (4.826mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.830" (21.082mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
22
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.200" (5.08mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.130" (28.702mm)